W 2020 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odnotowała 190 przypadków chorób zakaźnych (głównie boreliozę). Pomimo zmniejszenia liczby chorób w porównaniu do roku 2019 ( 296 - borelioza to 282), choroby odkleszczowe nadal są realnym zagrożeniem dla grupy zawodowej rolników. Należy pamiętać, że na pokłucie przez kleszcza są oni narażeni przy wielu czynnościach: pracach na polu, na podwórzu, na strychach i poddaszach, w pomieszczeniach z inwentarzem żywym.
Objawy boreliozy:
- rumień wędrujący i inne zmiany skóry
- objawy grypopodobne
- przedłużający się stan podgorączkowy
- nawracające bóle głowy, mięśni i stawów
- zaburzenie snu
- duszności, kaszel
- nagłe problemy ze słuchem
- powiększone węzły chłonne czy też nawracające bóle brzucha.
Rolnik, po uzyskaniu decyzji państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej, może ubiegać się o: jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu; rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
Rolniku pamiętaj:
Sposób usuwania kleszcza: - uchwycić kleszcza pęsetą (lub podważyć sterylną igłą) - złapać kleszcza tuż przy skórze, możliwie najbliżej główki - pociągnąć lekko, ale zdecydowanie i prostopadle do skór - dokładnie obejrzeć wyciągniętego pasożyta, sprawdzając czy nie został rozerwany i następnie przemyć miejsce ukąszenia środkiem dezynfekcyjnym (np. spirytusem).
Nigdy: nie smaruj kleszcza tłuszczem, masłem, benzyną czy jakąkolwiek inną substancją, nie przypalaj kleszcza, nie podrażniaj go, nie łap kleszcza w najgrubszym miejscu, za odwłok, nie wykręcaj, nie szarp na boki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, urwania odwłoka, pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza. Kleszcze zagrażają również zwierzętom. Niezabezpieczone repelentami, ofiarami stają się psy i koty, i zwierzęta gospodarskie (krowy, owce, kozy). Choroby odkleszczowe mogą one przenosić na ludzi. Rolniku pamiętaj o przeglądaniu skóry czworonożnych domowników oraz zwierząt hodowlanych i usuwaniu z niej pasożytów. Bardzo ważne w kontaktach ze zwierzętami jest zachowanie wysokiego poziomu higieny oraz środków ostrożności.
Marek Rusak Kierownik PT KRUS Trzebnica
Źródła:
1. Komunikat o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników w 2020 r. 2.. Broszura KRUS „ Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych” |