Informacja dla rolników - bezpieczna praca na wysokości.
Praca na wysokości to praca wykonywana powyżej 1 m na poziomem podłogi lub ziemi. Część prac w gospodarstwie rolnym to właśnie prace na wysokości. Obsługa ciągników, prace na drzewach, prace remontowo-budowlane, załadunkowe itd. Odpowiednie wyposażenie budynków i maszyn oraz antypoślizgowe obuwie ogranicza ryzyko upadku z wysokości. Podstawowe sprzęty do pracy na wysokości: to podesty, schody, drabiny, barierki, szelki bezpieczeństwa. Pamiętamy również o porządku w miejscu pracy.
Rodzaje zagrożeń związanych z pracą na wysokości:
1) Nieodpowiedni stan techniczny podestów, schodów, drabinek.
2) Brak poręczy przy schodach i barierek przy schodach.
3) Nierówne podłoże.
4) Zabezpieczenie drabin nie dostosowane do podłoża.
5) Brak ochron osobistych
6) Zabrudzone schody, drabinki.
7) Zły stan psychofizyczny osoby pracującej na wysokości.
Rodzaje drabin:
- rozstawne
- wolnostojące
- opierane
- wysuwane
- uniwersalne
Drabiny powinny być wyposażone w zabezpieczenia przed przechyleniem, odchyleniem do tyłu i poślizgiem, zakończenia gumowe lub ostre , haki zaczepowe. Każdy rodzaj zabezpieczenia powinien być stosowany do podłoża. Należy pamiętać aby kąt nachylenia drabiny nie przekraczał 65 - 75 stopni. Pracujmy bez nadmiernego obciążenia z zachowaniem przynajmniej 3 punktów podparcia.
Pamiętajmy o najmłodszych!
Drabiny znajdujące się na terenie gospodarstwa powinny być niedostępne dla dzieci lub zabezpieczone przed możliwością wejścia na nie. Schody powinny mieć zamontowaną barierkę zabezpieczającą wejście na górne kondygnacje.
Prace na wysokości do bardzo niebezpiecznych. Skutki upadków z wysokości to bolesne zwichnięcia lub złamania kończyn, stłuczenia tułowia lub głowy. Rolniku, używaj odpowiedniego sprzętu oraz stosuj odpowiednie zabezpieczenia osób oraz miejsca pracy.
PT KRUS Trzebnica