Informacja o zrealizowanych projektach na terenie Gminy Oborniki Śląskie w latach 2011-2014 | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Informacja o zrealizowanych projektach na terenie Gminy Oborniki Śląskie w latach 2011-2014

Poniżej prezentuję, wybrane z wielu innych, projekty zrealizowane w ostatnich latach na terenie Gminy Oborniki Śląskie. Zostały one wykonane przede wszystkim dzięki lepszemu wykorzystaniu środków pomocowych, w tym z Unii Europejskiej. W latach 2011 – 2014 pozyskaliśmy blisko 6 razy więcej pieniędzy niż przez poprzednie 4 lata. Projekty tak ważne dla Gminy i jej mieszkańców powstały dzięki zaangażowaniu wielu osób. Szczególnie ciepłe słowa podziękowania kieruję do mieszkańców, stowarzyszeń, instytucji i osób, które wspierały nasze starania o pomoc finansową, a także brały udział w  przygotowaniu i realizacji projektów.

Do najważniejszych zadań, które wpłynęły na rozwój Gminy Oborniki Śląskie należy zaliczyć następujące projekty:

Budowa targowiska stałego "Mój Rynek" w Obornikach Śląskich na budowę którego Gmina Oborniki Śląskie otrzymała jeden milion złotych dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Rewitalizacja parku miejskiego w Obornikach Śląskich wraz z budową placu zabaw dla dzieci. Realizacja projektu polegającego na zagospodarowaniu przestrzeni publicznej w centrum miasta przyczyniła się do stworzenia miejsca spędzania wolnego czasu mieszkańców Naszej Gminy, jak i turystów.

Największą inwestycją Gminy  jest budowa kanalizacji na terenie miasta i całej Gminy Oborniki Śląskie. Projekt pn. "Czysta woda" realizowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego to otrzymaliśmy dotację w wysokości ponad 12 milionów złotych. Prace związane z budową kanalizacji na terenie miasta zostaną zakończone do końca 2015 roku. Na kolejne etapy Programu obejmujące inne miejscowości Gminy, na wykonanie dokumentacji projektowej,  otrzymaliśmy dotację w wysokości ponad 1 miliona złotych. Gmina posiada środki na wkład własny do budowy kanalizacji w kolejnych sołectwach.  

Budowa stacji uzdatniania wody w Obornikach Śląskich - realizacja inwestycji przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wpłynęła na poprawę jakości dostarczanej wody w mieście. Koszt całkowity zadania to blisko 5 milionów złotych.

Budowa przepompowni w Osolinie - dzięki wykonaniu inwestycji mieszkańcy północnej części gminy korzystają z lepszej jakości wody ze zbiornika Bychowo. Koszt całkowity zadania to blisko pół miliona złotych, z czego 50% to otrzymana dotacja z PROW-u.

Remont ulicy Kasztanowej w Obornikach Śląskich oraz przebudowa drogi w Kowalach. Na inwestycje drogowe Gmina Oborniki Śląskie pozyskała dotacje w wysokości 50% z Programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. "Schetynówek". Z tego samego programu została wykonana droga do Kowal.

Rewitalizacja budynku przy ul. Podzamcze 7 w Obornikach Śląskich. Środki na realizację projektu pozyskane zostały z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w wysokości  700 tys. złotych.

Rewitalizacja zabytkowego Placu Wolności przy kościele w centrum wsi. Na realizację zadania pozyskano blisko 500 tys. złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Rewitalizacja zabytkowego parku podworskiego w Osolinie. Inwestycja została zrealizowana ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, pozyskana dotacja to blisko 300 tys. złotych.

Gmina Oborniki Śląskie stawia na ludzi, dlatego wiele inwestycji realizowanych jest z myślą o nich. Na terenach wiejskich Naszej Gminy stowarzyszenia, kluby sportowe, grupy odnowy wsi aktywnie działają na rzecz swojego regionu. W celu aktywizacji środowisk lokalnych, poprawy jakości życia na wsi oraz stworzenia miejsca spotkań Gmina Oborniki Śląskie zrealizowała kilka projektów przy udziale środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania Odnowa i rozwój wsi polegających na budowie lub remoncie świetlic wiejskich. Nowymi świetlicami wiejskimi lub prawie nowymi po remoncie mogą poszczycić się następujące miejscowości: Wilczyn, Jary, Uraz, Zajączków. Te świetlice tętnią życiem, odbywają się w nich warsztaty, spotkania, szkolenia oraz imprezy okolicznościowe. Świetlice w Gminie Oborniki Śląskie pełnią funkcję wiejskich Centrów Kultury, w których każdy znajdzie coś dla siebie i może realizować swoje pasje i zainteresowania.

Budowa Centrum Edukacyjno – Kulturalnego w Urazie we współpracy z OSP w Urazie

Remont świetlicy w Jarach na Centrum Ekologiczno – Informacyjne

Remont świetlicy w Zajączkowie na „Centrum Aktywności Społecznej”

Zagospodarowanie terenu wokół  Świetlicy w Wilczynie wraz z doposażeniem świetlicy

Centrum Edukacyjno - Rekreacyjno - Sportowe w Wielkiej Lipie, plac zabaw w Rościsławicach, zagospodarowane przestrzenie publiczne w Osoli i w Pęgowie, nowa świetlica w Urazie, Centrum Smaku i Tradycji w Morzęcinie Małym, leśne szlaki rowerowe oraz zakup wyposażenia do świetlic wiejskich to zadania, których łączna wartość przekracza ponad dwa miliony złotych, z czego ponad milion złotych to pozyskane dotacje z Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Osola – wykonanie skweru aktywnego wypoczynku wspólnie ze Społecznym Stowarzyszeniem Wiejskim OKOLICE

Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego wraz z placem zabaw w Rościsławicach we współpracy ze Stowarzyszeniem „Rościsławice Leśna Oaza”

Centrum Edukacyjno - Rekreacyjno - Sportowe w Wielkiej Lipie – projekt Stowarzyszenia „Lipówka”

Pozyskane przez Gminę Oborniki Śląskie środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki umożliwiły doposażenie sal lekcyjnych, zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych.  Dzięki funduszom zewnętrznym do obornickich szkół trafiły ponad 2 miliony złotych, które wpłynęły na podwyższenie jakości edukacji w Gminie.

Gmina Oborniki Śląskie uzyskała dotację na wyposażenie nowego Gimnazjum  oraz plac zabaw „Radosna szkoła” w Pęgowie,  boisko sportowe ORLIK  w Obornikach Śląskich.

Gmina Oborniki Śląskie to raj do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej, dlatego w ostatnim czasie ze środków zewnętrznych zinwentaryzowano trasy turystyczne, wyznaczono "Leśne szlaki rowerowe", a trasy konne są w trakcie znakowania. W ramach projektu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z LGD oznakowanych zostało ponad 200 kilometrów tras rowerowych, wykonanych zostało 14 miejsc postojowych, tablic informacyjnych, wydany został przewodnik z mapą oraz udostępniona dla turystów strona internetowa - kompendium wiedzy dla miłośników jednośladów.

Z Regionalnego Programu Operacyjnego zrealizowany został projekt polegający na wytyczeniu ścieżki edukacyjnej po mieście Oborniki Śląskie, wykonaniu tablic informacyjnych, wydanie ulotek oraz zagospodarowaniu turystycznym ścieżki "Na Grzybek".

Budowa ścieżki edukacyjnej "Na Grzybek" w Obornikach Śląskich

Dodatkowo na terenie miasta Oborniki Śląskie ze środków otrzymanych z PROW-u, z małych projektów zostały zagospodarowane turystycznie i rekreacyjnie liczne przestrzenie publiczne:

Wykonanie boiska do siatkówki plażowej wraz z montażem siłowni na świeżym powietrzu na ul. Korzeniowskiego w Obornikach Śl.

Rewitalizacja parku oraz budowa placu zabaw przy ul. Lipowej w Obornikach Śl.

Zagospodarowanie parku przy rondzie w Obornikach Śl.

W celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gmina Oborniki Śląskie zrealizowała kilka przedsięwzięć ze środków własnych oraz przy udziale dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Urzędu Marszałkowskiego takich jak: zakup samochodu dla OSP w Rościsławicach i Pęgowie oraz budowa remizy OSP w Pęgowie.

Gmina Oborniki Śląskie stawia na nowe technologie, rozwój e-usług, a tym samym ułatwienie życia oraz załatwiania urzędowych spraw przez internet.  W najbliższym czasie uruchomiony zostanie internet szerokopasmowy na terenach wiejskich, gdzie jest bardzo słaby dostęp do sieci. Środki na realizację zadań pozyskane zostały z Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nowy okres budżetowy Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i środki finansowe jakie nasza Gmina jest w stanie zapewnić pozwolą na finansowanie wielu ważnych projektów. Projektów, na które mieszkańcy Gminy czekają od lat. Kompetencja i zaangażowanie osób odpowiedzialnych za rozwój Gminy Oborniki Śląskie i dobra współpraca Rady Gminy i Burmistrza to zagwarantują.

Sławomir Błażewski

Burmistrz Obornik Śląskich

 

Polecane

.

Informacja dla przedsiębiorców w zakresie gospodarki odpadami

03-07-2024
.

Nowa usługa - Mobilny Urząd - Kuraszków

02-07-2024
.

60 lat Malw z Kuraszkowa

01-07-2024
.

Podsumowanie Wyborów Sołtysa w Gminie Oborniki Śląskie

27-06-2024
.

Informacja dotycząca PSZOK

26-06-2024