Obchody 158 rocznicy śmierci Adama Mickiewicza



26 listopada 2013 r. w Szkole Podstawowej w Pęgowie uczczono 158. rocznicę śmierci patrona szkoły Adama Mickiewicza. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem wieszcza, który stoi w Parku Mickiewiczowskim. Goście – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Pęgowa, przedstawicielki ZNP i  delegacje uczniów obu pęgowskich szkół i publicznego przedszkola złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Zaśpiewano hymny – państwowy i szkolny. Wyróżnieni uczniowie klasy szóstej – Patrycja Majka i Dawid Żuk deklamowali „Odę do młodości” po raz 58. przy pomniku w Pęgowie. Po zakończeniu ceremoniału wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do auli szkolnej, gdzie odbyło się przedstawienie przygotowane przez społeczność szkolną.

Mickiewicz_oda

W tym roku program zatytułowano „Festiwal  bajek Adama Mickiewicza”. Pan Andrzej Milian – tata uczniów naszej szkoły przedstawił dzieciństwo Adama Mickiewicza, opowiedział, co ukształtowało przyszłego wieszcza, a także przedstawił morały.   Uczniowie przedstawili inscenizacje bajek poety. Na tę chwilę aula szkoły wypełniła się wspaniale przebranymi małymi aktorami, którzy radośnie i z prawdziwym talentem recytowali bajki. Kolejno dzieci przedstawiły następujące utwory: „Chłop i żmija”, „Koza, kózka i wilk”, „Żaby i ich króle”, „Pies i wilk”, „Zając i żaba”, „Lis i kozieł”, „Przyjaciele”. Tłem występów była piękna scenografia wykonana przez nauczycieli pęgowskiej szkoły pod kierunkiem plastyka Pani Haliny Maślej.  Muzykę do przedstawienia przygotowała z chórem szkolnym Pani Katarzyna Lasek. Stroje dzieciom uszyli rodzice i nauczyciele. Program wyreżyserowała nauczycielka języka polskiego – pani Sylwia Górecka.

Mickiewicz_Bajki

Bajka

Po przedstawieniu Pani Dyrektor Barbara Syrico podziękowała dzieciom, ich rodzicom za przygotowanie pięknych strojów,  nauczycielom  i  pracownikom szkoły za przygotowanie uroczystości. Podsumowała również rok pracy, dziękując poszczególnym osobom i instytucjom za pomoc. Szczególne podziękowania były skierowane do Burmistrza Sławomira Błażewskiego i pracowników Urzędu Miejskiego w Obornikach Śląskich. Dzięki tym działaniom utwardzono dziedziniec przez budynkiem nr 2 w setną rocznicę jego powstania w roku 1913/14, oddano do użytku ekologiczną oczyszczalnię ścieków dla Szkoły Podstawowej, Przedszkola i Publicznego Gimnazjum, pozytywnie rozpatrzono budowę przyszkolnego placu zabaw w ramach rządowego projektu „Radosna szkoła” oraz rozpoczęto remont dachu nad salą gimnastyczną.

Na zakończenie Pani Dyrektor zaprosiła gości na tradycyjną biesiadę ze staropolskim bigosem i pysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców naszych uczniów.

 

Zaszczycili nas obecnością:

Wiceburmistrz Karol Kos

Inspektor do spraw oświaty –Leszek Pawlak

Inspektor do spraw promocji  - Artur Olszewski

Przedstawiciel Starostwa powiatowego w Trzebnicy – Krzysztof Rudzki

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Pęgowa z członkami zarządu – Maciej Borowski

Sołectwo Pęgów reprezentowała Monika Bień

Radni Gminy – Bożena Magnowska i  Łukasz Budas

Dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury – Halina Muszak

Dyrektorzy placówek oświatowych

Przewodniczący Rady Rodziców – Przemysław Lichwa

Jeden z pierwszych absolwentów naszej szkoły – prof. Józef Ryznar

Wieloletni przewodniczący Rady Rodziców naszej szkoły –doktor Lesław Szpiech  z małżonką

Rodzice uczniów i przyjaciele szkoły.