Relacja z akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia" w „Wiadomości Nadzbruczańskich”
"Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia"
..."Jak pisaliśmy we wcześniejszych wydaniach „Wiadomości Nadzbruczańskich” w latach 1946-1947 z terenu Husiatyna zostało przesiedlonych do Polski ponad 130 rodzin tj. ponad 500 osób. Przesiedlenia były prawdziwą tragedią ponieważ nie tak łatwo jest pozostawić swoje miejsce rodzinne w którym się urodziło, wychowało gdzie nawiązywało się pierwsze przyjaźni, miłości. Nasza gazeta nie po raz pierwszy pisała o mieszkańcach, którzy mieszkali w Husiatyniu przed wojną. W pamięci pozostają wspomnienie Państwa Marii i Henryka Ogonowskich dzisiejszych mieszkańców Obornik Śląskich, których życiowa droga prowadziła właśnie z Husiatyna.
Niecodzienna delegacja z Obornik Śląskich na czele z Burmistrzem Panem Sławomirem Błażewskim gościła w nadzbruczańskim miasteczku. Oprócz Burmistrza w skład delegacji wchodzili kierownik grupy Pani Bożena Magnowska i Pani dyrektor Krystyna Haładaj . Cała delegacja łącznie z przedstawicielami gimnazjum i liceum brała udział w akcji „ Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”. Od razu po przyjeździe wolontariusze wzięli się do pracy na miejscowym cmentarzu a w chwilach wolnych od pracy spotykali się z uczniami i dyrekcją husiatyńskiej szkoły, pracownikami miejscowej biblioteki, redakcją „Wiadomości Nadzbruczańskich” i mieszkańcami Husiatyna.
W przeddzień wyjazdu do kraju delegacja z Obornik Śląskich spotkała się z Deputowanym Ukraińskiego Parlamentu Panem Mykhailem Apostolem oraz z rąk Mykhaila Savtsuka – mera Husatyna otrzymała podziękowania za trud i włożoną pracę na miejscowym cmentarzu.
Warto podkreślić, że młodzież po ponad tygodniowym pobycie wyjechała z Husiatyna zadowolona z nowymi znajomościami i kontaktami. Mamy nadzieję, że w przyszłości goście z Polski znów odwiedzą Husiatyn..."
Źródło:Wiadomości NadzbruczańskieTłumaczenie tekstu:Arkadisz Kucharski