Walczymy z muchami
Gmina przeprowadziła interwencyjne opryski w Pęgowie. Mieszkańcy skarżyli się na uciążliwe roje much.
Opryski w ramach działań kryzysowych wykonała specjalistyczna firma dezynsekcyjna. Przed opryskami zostały przeprowadzone konsultacje i wywiady z mieszkańcami oraz właścicielami m.in. fermy drobiu. Specjaliści sprawdzili miejsca, w których mogą rozwijać się larwy owadów. Opryski zostały wykonane we wskazanych miejscach na terenie wsi.
Warto wiedzieć
Muchy przyciąga zapach artykułów spożywczych, zwłaszcza mocno dojrzałych lub nawet nieco zepsutych owoców. W naturze te owady za atrakcyjne uważają także padlinę oraz odchody, kubły ze śmieciami i odpadki organiczne.
Owady te lubią miejsca nasłonecznione i wilgotne. Tam składają jaja. Larwy lęgną się z jaj po 8-48 godzinach i są beznogie, gładkie, białe.
Muchy w bardzo krótkim czasie mogą utworzyć bardzo liczne populacje. Średnia długość życia much domowych wynosi 10-20 dni. Samica w ciągu swojego życia składa do 600 jaj. Z jednego jaja wykluwa się jedna mucha.
Prosimy Mieszkańców wszystkich miejscowości w gminie Oborniki Śląskie o pilnowanie porządku w ogrodach, śmietnikach i najbliższym otoczeniu.
Wiosną 2025 roku w gminie Oborniki Śląskie rozpocznie się proces eliminacji larw komarów i much. Ma to spowodować ograniczenie populacji owadów w lecie.
Będzie również przeprowadzona akcja informacyjna, w jaki sposób zapobiegać rozwojowi larw komarów i much w swoim najbliższym otoczeniu.