Zmiana procedur

Baner informujący o składaniu wniosków dotyczących strat spowodowanych przez suszę

W związku z wzrastającym zagrożeniem suszą rolniczą przypominamy, że wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę producenci rolni składają wyłącznie za pomocą aplikacji dostępnej na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Aplikacja jest dostępna pod adresem https://www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy-od-2020-r. Wnioski o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę składają sami producenci rolni. Mają prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach, w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej, aż do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.

Sporządzanie protokołu odbywa się bez udziału komisji gminnych szacujących straty, powołanych zarządzeniami właściwego miejscowo wojewody. Protokół oszacowania szkód w formie dokumentu elektronicznego będzie automatycznie wyliczał szkody spowodowane przez suszę po zatwierdzeniu przez producenta rolnego ostatniego zgłoszenia upraw rolnych.

Elektroniczny wniosek o oszacowanie strat umożliwia producentowi rolnemu wybranie upraw poszkodowanych przez suszę spośród upraw zgłoszonych do ARiMR we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich. Z kolei dane o liczbie zwierząt z IRZplus umożliwią weryfikację wprowadzanych przez producentów rolnych danych o liczbie zwierząt w gospodarstwie rolnym. Dane te są niezbędne do wyliczenia wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej danego gospodarstwa rolnego. Jeśli straty w gospodarstwie rolnym będą niższe niż 30%, aplikacja odrzuci protokół, podając informację, iż „ustalony w protokole poziom strat poniżej 30% nie spełnia wymogów do ubiegania się o pomoc publiczną”.

Zachęcamy do zapoznania się z publikowanymi co dekadę przez IUNG w Puławach, raportami z monitoringu suszy rolniczej, które obrazują zagrożenie suszą upraw rolnych w poszczególnych gminach województwa dolnośląskiego (https://susza.iung.pulawy.pl/komentarz/2022,04/).

Procedura szacowania szkód pozostaje bez niezmienna w przypadku szkód spowodowanych wystąpieniem: gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny lub suszy w środku trwałym (sadach).