Bagno

Bagno

Bagno to malownicza miejscowość położona wśród pięknych lasów, pagórków, stawów i terenów rolniczych. Pierwotnie osada nazywała się Heinzendorf, a pierwszym właścicielem był rycerz Poppo von Haugwitz, który w 1337 roku przyłączył wieś do swoich posiadłości. Po jego bezpotomnej śmierci osada została sprzedana i od tej pory bardzo często zmieniała właścicieli. W 1905 roku miejscowość kupił Georg Kissling – wrocławski browarnik, który w latach 20-tych XX w. opuścił posiadłość, a cały majątek przeszedł na stan Śląskiego Towarzystwa Kredytowo - Ziemskiego, które sprzedało posiadłość w 1930 roku Salwatorianom.
 

Dzisiejsze Bagno charakteryzuje się dobrze zachowaną zabudową przedwojenną. Można spotkać tutaj urokliwe budynki nawet z pierwszej połowy XIX w. Przez wieś prowadzi aleja lipowa z początku XX wieku, posadzona na przyjazd cesarza Wilhelma II. Zachwyca ona szczególnie swoim pięknem wczesną wiosną oraz jesienią mieniąc się złocistymi kolorami co nadaje wsi niepowtarzalny charakter. W centrum Bagna przy Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znajdują się wiekowe, ogromnych rozmiarów lipy, z którymi wiąże się legenda „O trzech siostrach”. Cała budowla wykonana jest w stylu neoromańskim. Przy kościele spotkamy rzadki okaz kasztana jadalnego. W centrum miejscowości znajduje się kapliczka, z tyłu której umieszczone są nazwiska poległych przodków we wsi Wolica.
 

Najciekawszym miejscem wartym odwiedzenia jest Kompleks Pałacowo - Parkowy, w którym znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Księży Salwatorianów. Całość usytuowana jest wśród przepięknego parku utrzymanego w stylu angielskim. W parku możemy podziwiać: altanę filozofów, drewnianą kapliczkę, kamienną grotę oraz wiele okazów kilkusetletnich drzew, a nawet płaczący buk, pod którym jak głosi legenda spełniają się życzenia. Obiekt na co dzień udostępniony jest do zwiedzania przez turystów, oczywiście uwzględniając specyfikę miejsca. Specjalnie dla ludzi ciekawych świata na terenie parku stworzona została wyprawa odkrywców pt.: „Z dziejów klasztoru w Bagnie”.
 Za wsią około kilometra w kierunku Godzięcina znajduje się warte zobaczenia średniowieczne grodzisko z XII–XIII wieku. Prowadzi do niego masywny, kamienny most, a całość otoczona jest 5 metrową fosą. W zachodniej części grodziska stoi krzyż z piaskowca z wyrytą w nim sentencją „Wszystko pochodzi od Boga, szczęście i nieszczęście, życie i śmierć”. Grodzisko jest miejscem, którego po prostu nie można opuścić.

 

Bagno to nie tylko zabytki, historia, dawna architektura, ale też miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku. Ukształtowanie terenu i bliskość lasu sprzyja aktywności fizycznej: biegi, jazda rowerowa, nornic walking, jazda konna. Mniej aktywnych zadowoli zwykły spacer. Pobliskie lasy obfitują w jagody, jeżyny, maliny, a jesienią w grzyby. Do miejscowości najlepiej dojechać drogą wojewódzką z Obornik Śląskich w kierunku Skokowej. Korzystający z kolei muszą wysiąść na stacji w Osoli i kierować się w stronę Osolina, a następnie w kierunku Bagna.