84 rocznica wybuchu II Wojny Światowej
II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku i była spowodowana agresją Niemiec na Polskę. Był to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych XX wieku i przyczyniło się do ogromnych zmian geopolitycznych i społecznych na świecie.
W dniu 1 września 1939 roku, niemiecka armia zaatakowała Polskę, wykorzystując taktykę Blitzkriegu, czyli "wojny błyskawicznej", która polegała na szybkim i zaskakującym natarciu przy użyciu kombinacji wojsk pancernych, piechoty oraz lotnictwa. Niemiecka agresja była poprzedzona oszukanym incydentem na granicy, znanej jako incydent w Gliwicach, którego celem było usprawiedliwienie ataku na Polskę.
Dwa dni później, 3 września 1939 roku, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom w obronie Polski, co formalnie zapoczątkowało udział tych krajów w II Wojnie Światowej. Niestety, mimo polskiej determinacji i bohaterskiej obrony, Polska nie była w stanie skutecznie stawić czoła niemieckiej agresji, zwłaszcza wobec przewagi militarnej i taktycznej Niemiec.
17 września 1939 roku Związek Sowiecki podjął agresję na wschodnich granicach Polski, co doprowadziło do podziału kraju między Niemcami a Sowietami zgodnie z tajnym protokołem paktu Ribbentrop-Mołotow. Polska została okupowana przez oba te mocarstwa i była pod ich kontrolą przez cały okres wojny.
Rozpoczęcie II Wojny Światowej w Polsce oznaczało tragiczne skutki dla narodu polskiego, w tym masowe represje, deportacje, Holocaust oraz zniszczenia infrastruktury i kultury. W wyniku wojny Polska straciła znaczną część swojej ludności i doświadczyła ogromnych zniszczeń.
Wojna trwała do 1945 roku, kiedy to Niemcy skapitulowały, a świat obchodził zwycięstwo nad hitlerowskim reżimem.
Poniżej przedstawiamy wspomnienie oborniczanina Stanisława Salwiraka obrońcy Westerplatte.