Czy na śmieciach można zarobić – wizyta studyjna w Szwedzkim zakładzie utylizacj

Zdjęcie przedstawia szkolenie podczas wizyty studyjnej w Szwedzkim zakładzie utylizacj

W Szwecji prawie wszystkie śmieci zostają przetworzone lub spalone, tylko ich niewielki odsetek jest składowany.

 

Rustan Nilsson z zakładu Sysav w Malmö oprowadził 11 przedstawicieli dolnośląskich samorządów po tamtejszym zakładzie przetwarzania odpadów. Sysav oraz 2 spółki zależne są własnością 14 okolicznych gmin i zatrudniają 340 pracowników.


Elektrownia przetwarzająca odpady na energię zapewnia ponad 60 % ich zapotrzebowania na ciepło. Dodatkowo przyjmuje ponad 850 tys. ton odpadów rocznie. Przetwarza 98 % odpadów, z czego 43 % to nowe materiały (np. na podbudowę dróg, odzyskane metale, itp.), a 55 % energia. Rocznie uzyskują nawet do 40 kg złota z przetworzonych odpadów.


Przedstawiciel naszego samorządu brał udział w tej bezpłatnej wizycie studyjnej, która miała na celu poszerzenie wiedzy i promocję ekologicznych rozwiązań z zakresu segregacji i utylizacji odpadów, stosowanych w regionach Unii Europejskiej oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa i innowacyjności tego typu rozwiązań.


Przeciętny Szwed – podobnie jak Wrocławianin wytwarza rocznie ok. 500 kg odpadów, w Malmö, są one przetwarzana w postaci energii, ciepła i surowców potrzebnych m.in. do budowy dróg oraz parkingów. Spółka w 2022 r. wygenerowała 1 miliard koron szwedzkich obrotu. 1 477 700 MWh ciepła i 168 250 MWh energii elektrycznej zostało dostarczonych do nordyckiej sieci elektroenergetycznej E-on i Nordpool. Cała odzyskana energia została wykorzystana; to, co nie zostało sprzedane, wykorzystano we własnych obiektach Grupy Sysav.


Wizytę studyjną w zakładzie Sysav w Malmö zorganizował samorząd województwa dolnośląskiego w ramach projektu "#Ecologic-study trails". W ramach przedsięwzięcia 41 przedstawicieli dolnośląskich samorządów odwiedzi łącznie cztery zakłady przetwarzania odpadów znajdujące się we Włoszech, Niderlandach, Belgii i w Szwecji.

Projekt "#Ecologic-study trails" w 90 proc. finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.