Zaginiony Ignacy Łukasiewicz jest poszukiwany przez Dwójkowych Tropicieli Nauki!!!

Na początku października 2021 roku nasza szkoła przyłączyła się do programu edukacyjnego, pt.: "Być jak Ignacy" organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem Programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Autorzy programu wierzą, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej.

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas 1-8). To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

Spotkania naszego Koła Naukowego odbywają się dwa razy w każdym miesiącu, średnio co dwa tygodnie. Podczas spotkań realizujemy ciekawe scenariusze, przygotowane dla szkolnych kół naukowych. Całość jest podzielona na 8 kolejno następujących po sobie etapów. W I etapie, pt. Polarne odkrycia, poznaliśmy postać Henryka Arctowskiego. Geograf, geofizyk, geolog, meteorolog i podróżnik. Polak związany z badaniami polarnymi szczególnie na Antarktyce. Dowiedzieliśmy się m. in. w jaki sposób działa nawigacja. W tym etapie zadaniem projektowym było stworzenie modelu kompasu za pomocą dostępnych materiałów. Każdy kolejny etap jest poprzedzony krótkim quizem prowadzący do następnych ciekawych odkryć i zadań. II etap, pn.: Podniebne osiągnięcia upłynął nam na budowie własnych modeli latających samolotów. Poznaliśmy Adama Ostaszewskiego - naukowca i wynalazcę, nazywanego „Leonardem ze Wzdowa”. Następnie zgłębialiśmy tajemnice Zagadkowego mózgu – tytuł III etapu. Tutaj spotkaliśmy panią dr hab. Ewelinę Knapską zajmującą się pracą naukową w laboratorium oraz tworzyliśmy mapę myśli z zajęć. IV etap to: Nieodkryta przyroda. Zadanie polegało na wykonaniu zdjęć otaczającej nas dzikiej przyrody. Słuchaliśmy wywiadu z dr Łukaszem Bożyckim, który na co dzień zajmuje się obserwowaniem i fotografowaniem dzikiej przyrody. W sposób szczególny interesuje się ornitologią. V etap
Wielkie maszyny, doprowadził nas do spotkania z Kazimierzem Stanisławem Gzowskim, który był polskim inżynierem, budowniczym (mostów, dróg, linii kolejowych i portów na terenie Kanady). Zasłynął między innymi dzięki wzniesieniu w 1873 roku długiego na 1100 metrów mostu International Railway Bridge, który łączył Kanadę ze Stanami Zjednoczonymi. Na tym etapie wykonywaliśmy własny projekt maszyny prostej oraz jak najwyższą konstrukcję wieży z pianek marshmallow (materiał łączący) oraz makaronu spaghetti (materiał budowlany). Sprawiło nam to wiele radości.   

To jeszcze nie koniec przygód. Przed nami kolejne trzy etapy. Mamy zamiar odwiedzić lokalne radio oraz wydać gazetkę dokumentującą nasze dokonania, a także bierzemy udział w konkursie na najlepszy film lub prezentację dokumentującą realizację wybranego etapu programu. Trzymajcie za nas kciuki!

Koordynatorzy Programu:

Jolanta Olejniczak i Karolina Wierdak-Choroś