Żniwa - zapobiegajmy wypadkom

Okres żniw jest w każdym gospodarstwie bardzo pracowitym czasem. Trzeba umiejętnie i we właściwym momencie rozpocząć pracę na polu, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. W 2020 roku zgłoszono do Placówki Terenowej KRUS w Trzebnicy 18 wypadków, tj. o 11 mniej niż w 2019 roku. Główne przyczyny wypadków stanowił upadek osób (w skali placówki 57,1% wszystkich wypadków). Drugą najliczniejszą grupą wypadkową było pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń (14,3% wypadków).Wypadki w rolnictwie bardzo często mają miejsce właśnie podczas żniw. Co prawda, z danych KRUS wynika, że do wypadków w gospodarstwach rolnych najczęściej dochodzi podczas codziennej obsługi zwierząt, ale zdarzenia podczas żniw mogą być bardziej groźne, gdyż związane są z obsługą pojazdów, maszyn i urządzeń. 

Najczęstsze przyczyny wypadków to:

  • pośpiech,
  • zły stan techniczny maszyn rolniczych,
  • lekceważenie zasad bezpieczeństwa poprzez regulację i smarowanie maszyn będących w ruchu oraz manipulowanie przy nich,
  • dopuszczenie dzieci i młodzieży do prac, których małoletni nie powinni wykonywać.

Przed przystąpieniem do pracy, należy koniecznie sprawdzić maszyny rolnicze, przede wszystkim stan osłon na ruchomych częściach maszyn, w tym na wałach przegubowo-teleskopowychBardzo ważna jest codzienna „pielęgnacja” maszyn, usuwanie plew i kurzu, szczególnie z obudowy łożysk wałów, co ogranicza ryzyko wystąpienia pożaru.

Podczas prac żniwnych trzeba pamiętać, że wszystkie naprawy usterek, czy uszkodzeń powinny odbywać się przy wyłączonym napędzie maszyn. Zasady ostrożności należy też zachować podczas transportu, zarówno ludzi, jak i ładunków. Pojazdy podczas żniw powinny mieć sprawny układ sygnalizacyjno-oświetleniowy, a pasażerowie powinni być przewożeni wyłącznie w kabinach pojazdów. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na przyczepach, zarówno pustych, jak i załadowanych np. słomą.

Bezpieczeństwo w rolnictwie podczas żniw, to nie tylko zwracanie uwagi na stan maszyn czy urządzeń, ale też dbanie o własne samopoczucie. Pośpiech i zmęczenie utrudniają koncentrację i mogą przyczyniać się do popełniania błędów. Podczas pracy, należy robić sobie przerwy na regenerację sił - zawsze trzeba też mieć pod ręką zapas wody (szczególnie podczas upałów).

 PT KRUS w Trzebnicy



Źródła:

www.krus.gov.pl

sprawozdanie PT KRUS w Trzebnicy za 2020r., broszura KRUS bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym