Rolnicy w swoim środowisku pracy mają do czynienia z wieloma urządzeniami elektrycznymi, które, jeśli są niewłaściwie użytkowane, stają się przyczyną wypadków, chorób a nawet śmierci. Powszechne stosowanie urządzeń zasilanych energią elektryczną niesie ze sobą różnego rodzaju zagrożenia dla człowieka i jego środowiska. Pomieszczenia gospodarskie, to czasami pomieszczenia wilgotne z odsłoniętymi elementami metalowych konstrukcji i instalacji. Obecność w powietrzu różnych substancji, w tym amoniaku lub siarkowodoru, przyspiesza korozję styków i przewodów oraz szkodliwie wpływa na izolację instalacji elektrycznej.
W 2019 roku KRUS odnotował w statystykach 8 zgonów w grupie „inne zdarzenia”, w tym 6 przypadków porażenia prądem. Dwa z nich wynikały z kontaktu pracujących maszyn rolniczych z napowietrznymi liniami energetycznymi, dwa związane były z nieumiejętnym podłączaniem piecyków gazowych bez odłączonego zasilania elektrycznego; pozostałe porażenia prądem rolników wystąpiły podczas naprawiania pompy wodnej i obsługi żmijki.
Użytkowanie urządzeń elektrycznych może stać się również przyczyną pożaru na skutek:
- złego stanu izolacji elektrycznej
- nieprawidłowego użytkowania elektrycznych urządzeń grzewczych
- braku ostrożności przy spawaniu
- przeciążenia urządzeń, przy braku odpowiedniego chłodzenia
- używania w transformatorach, kondensatorach lub wyłącznikach palnego oleju mineralnego
Jeśli mamy możliwość to wymieniajmy stare instalacje na nowe. Skutecznym zabezpieczeniem przed porażeniem prądem w nowych instalacjach są np. wyłączniki różnicowoprądowe. W przypadku zwarcia, ich działanie przerywa obwód i ryzyko porażenia jest minimalne.
Rolniku pamiętaj:
- dokonuj okresowych przeglądów instalacji elektrycznych
- zlecaj naprawy instalacji elektrycznej osobom z odpowiednimi uprawnieniami
- nie dotykaj jakichkolwiek części urządzeń elektrycznych będących pod napięciem
- przed użyciem elektronarzędzi sprawdź stan obudowy, izolacji, wtyczek
- podczas pracy z elektronarzędziami unikaj klękania na przewodzącym podłożu (ziemi, betonie)
- nie dotykaj jedną ręką urządzeń elektrycznych, a drugą ręką uziemionych przedmiotów i konstrukcji
- unikaj podłączania maszyn i urządzeń do zasilania za pomocą przedłużaczy leżących na ziemi, łatwo uszkodzić izolację
Pamiętajmy o najmłodszych i chrońmy ich przed porażeniem prądem. Unikajmy przebywania dzieci w pobliżu urządzeń elektrycznych. Informujmy jakim zagrożeniem jest instalacja elektryczna. Zabezpieczajmy nieużywane gniazda wtyczkowe. Minimalizacja zagrożeń w gospodarstwie świadczy o dbałości o zdrowie i życie własne oraz najbliższych.
PT KRUS Trzebnica