Sejmik Województwa Dolnośląskiego, w dniu 30 listopada 2017r. przyjął trzy uchwały antysmogowe: dla Wrocławia, uzdrowisk i pozostałego terenu Dolnego Śląska. Oznacza to m.in. stopniowe wprowadzanie zakazu spalania węgla. Zgodnie z założeniem od 1 lipca 2018 r. weszły w życie przepisy dotyczące zakazu stosowania paliw stałych najniższej jakości. Natomiast zakazy dotyczące stosowania kotłów i pieców na paliwa stałe będą wprowadzane stopniowo – od 1 lipca 2018 r. dla nowych instalacji aż do roku 2028. Uchwały antysmogowe stanowią akty prawa miejscowego i dotyczą one zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, które posiadają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe (kotły, piece, kominki) o mocy poniżej 1 MW.
Wśród najważniejszych zapisów uchwały antysmogowej dla pozostałej części województwa dolnośląskiego
(z wyłączeniem Gminy Wrocławia i uzdrowisk) wymienia się:
- · Od 1 lipca 2018 r. – zakazuje się stosowania najgorszej jakości paliw stałych:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystywaniem,
- biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.
- · Od 1 lipca 2018 r. – nowo uruchamiane kotły, piece i kominki muszą spełniać wymagania emisyjne dla cząstek stałych (pyłu PM) określone w ekoprojekcie (rozporządzenie Komisji UE 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rad 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotów na paliwo stałe). Dyrektywa Ekoprojekt jest bardziej restrykcyjna od wymogów 5 klasy, bowiem oprócz wymagań zawartych w 5 klasie normy 303-5:2012 określa także emisję tlenków azotu (NOx) oraz sezonową efektywność energetyczną kotła czyli jego sprawność pomniejszoną o zużycie energii elektrycznej.
W przypadku kotłów emisja pyłu nie może przekraczać granicznych wielkości:
- 40 mg/m³ emisji pyłu (PM) dla kotłów z automatycznym podawaniem paliwa,
- 60 mg/m³ emisji pyłu (PM) dla kotłów z ręcznym podawaniem paliwa.
W przypadku dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (tj. pieców i kominków) emisja pyłu nie może przekraczać granicznych wielkości:
- 20 mg/m³ emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet,
- 40 mg/m³ emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet i dla kuchenek,
- 50 mg/m³ emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z otwartą komorą spalania,
- · Po 1 lipca 2018 r. - zakazuje się wprowadzanie do sprzedaży i użytkowania kotów z rusztem awaryjnym, wg Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.
- · od 1 lipca 2024 r. – zakaz użytkowania instalacji pozaklasowych, nie spełniających minimum wymogów dla klasy 3 wg normy PN-EN 303-5:2012.
- · od 1 lipca 2028 r. – zakaz użytkowania instalacji nie spełniających wymagań emisyjności pyłu minimum dla klasy 5 (koniec możliwości użytkowania instalacji klasy 3 i 4).
- · W przypadku kominków dopuszcza się możliwość montażu urządzeń zapewniających redukcję emisji pyłu, np. elektrofiltrów.