Dożynki Gminne 2013 już za nami | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Dożynki Gminne 2013 już za nami

Dożynki Gminne 2013 już za nami.

 

Dnia 24 sierpnia 2013 roku w miejscowości Uraz odbyły się „Dożynki Gminne 2013”. Wszystko zaczęło się o godzinie 14.00 w miejscowym Kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła, w którym podczas uroczystej Mszy św.  Ks. Patryk Gołubców pobłogosławił wieńce i chleby dożynkowe dziękując w ten sposób Bogu za tegoroczne zbiory.

Wyświetl org. rozmiarOprawę muzyczną poprowadziła Orkiestra Dęta z Trzebnicy oraz Zespół Myśliwski Tryton. Po Mszy św. przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Trzebnicy wszyscy udali się w uroczystym korowodzie na plac festynowy.
Dożynki 2013

Orkiestra

Następnie rozpoczęły się obrzędy dożynkowe podczas których Burmistrz Obornik Śląskich Sławomir Błażewski za pomocą sierpa przeciął symboliczną wstęgę ze zbóż, aby później w towarzystwie swojego zastępcy Karola Kosa oraz wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej pana Henryka Cymermana przyjmować wieńce i chleby dożynkowe od delegacji naszych wsi i lokalnych wytwórców.

Otwarcie

Wieńce, które przynosiły poszczególne delegacje kosztowały ich twórców sporo wysiłku i pracy najczęściej wiązały się z cechami charakterystycznymi każdej z miejscowości.

Wręczanie chleba

W dniu tym odwiedziło nas sporo znamienitych gości, wśród których znaleźli się Posłowie Marek Łapiński, Andrzej Dąbrowski oraz Poseł Ewa Wolak. Wszyscy z nich podczas przemówień podziękowali naszym rolnikom za wielki trud związany z ich całoroczną pracą. Ponadto Pan Poseł Andrzej Dąbrowski odczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby, w którym Minister dziękował wszystkim rolnikom za kultywowanie tradycji oraz trud pracy na roli. Swoją obecnością zaszczycili nas także: Z-ca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy podinspektor Piotr Krzysztoń oraz Komendant  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. brygadier Bogusław Brud.

Z miasta partnerskiego Rehau przyjechali do nas Burmistrz Michael Abraham oraz wice burmistrz Werner Bucher, natomiast z Obornik (woj. wielkopolskie) przyjechała siedmioosobowa delegacja z zastępcą Burmistrza Piotrem Woszczykiem na czele, która jako pierwsza wręczyła na ręce Burmistrza Obornik chleb dożynkowy wraz z koszami pełnymi obornickich wyrobów. Po odebraniu wieńców i zakończeniu części oficjalnej Burmistrz Sławomir Błażewski wraz z Sołtys wsi Uraz Teresą Janik-Kowalską przeszli przez plac festynowy z koszami pełnymi chleba dożynkowego, który został ufundowany i wcześniej pokrojony przez załogę piekarni w Ciecholowicach należącej do Gminnej Spółdzielni S.Ch. w Obornikach Śląskich. Chleb ten symbolizował otwartość, pojednanie, pokój i gościnność względem wszystkich przybyłych na plac festynowy mieszkańców Naszej Gminy oraz gości.

Dzielenie się chlebem

Po zakończeniu dzielenia się chlebem organizatorzy podziękowali wszystkim delegacjom wieńcowym roznosząc po placu pamiątkowe upominki oraz ciasta upieczone przez mieszkańców Urazu jako wyraz ich gościnności i podziękowania za uczestnictwo w tegorocznym święcie.

Ten dzień nie kończył się jednak tylko na części oficjalnej. Na placu festynowym i scenie  działo się naprawdę wiele. Najpierw mogliśmy podziwiać występy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Urazie, które przygotowały w różnych grupach wiekowych pokazy taneczne i wokalne.

SP3

Przedszkolaki

Po nich mogliśmy podziwiać występy zespołów ludowych tj. Malw z Kuraszkowa oraz Boduszek z Siemianic, które we wspaniały sposób zaprezentowały swoje artystyczne umiejętności.

Boduszki

Następnie na scenie mogliśmy wysłuchać koncertu wokalnego w wykonaniu Mateusza Szemiela przy akompaniamencie Bartosza Świtalskiego w ramach Studia Piosenki Obornickiego Ośrodka Kultury.

Mateusz Szemiel

O godzinie 19.30 koncert muzyki filmowej dała Orkiestra Dęta z Trzebnicy, po której około godziny 21.00 wystąpiła gwiazda wieczoru Zespół Cygański „Hitano”, który rozgrzał całą publiczność gorącymi rytmami muzyki cygańskiej.

Orkiestra Dęta z Trzebnicy

Hitano

Poza sceną również wiele się działo. Obornicki Ośrodek Kultury pod swoim namiotem prowadził zajęcia z dziećmi. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Obornikach Śląskich przygotował konkurencje, do których zostali zaproszeni między innymi obecni na placu Posłowie. Niesamowita rywalizacja była widoczna m.in. w konkurencji „Dojenie Krowy” oraz rzut laptopem.

Dojenie Krowy

Ciekawe konkurencje były przygotowane przez mieszkańców Urazu gdzie można było spróbować swoich sił w przeciąganiu wozu strażackiego lub w konkurencji Taniec Łabędzi do muzyki Piotra Czajkowskiego. W tej ostatniej rywalizowały 4 ekipy:  a wśród nich delegacje z Rehau i Obornik.

Ponadto można było skorzystać z wielu atrakcji dostępnych na placu dożynkowym. Stowarzyszenie Natchnionych Rękodzielników z Prowincji OFFCZARNI z Rościsławic prezentowało swoje wyroby z metaloplastyki. Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy na swoim stosiku rozdawało ulotki i broszury związane ze swoją działalnością.  Dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji zabawowych a wśród nich: przejażdżki kucykiem, starymi  motocyklami, kule wodne, zjeżdżalnie, zabawy sumo…

Dorośli mogli odbyć jazdę próbną jednym z samochodów marki Peugeot, które wystawiała na placu firma KIM z Wrocławia (firma ta ufundowała wiele nagród rzeczowych dla dzieci i dorosłych – wśród nich 2 vouchery z samochodem na weekend – zwycięzcy  byli oficjalnie ogłoszeni ze sceny głównej). NZOZ Ewa-Med z Obornik Śląskich zorganizowała darmowe stoisko porad medycznych, na którym można było zmierzyć sobie ciśnienie, zbadać poziom cukru lub zasięgnąć innych porad medycznych. Na stoisku Piekarni z Ciecholowic można było zakupić świeże pieczywo i wyroby cukiernicze. Koło Łowieckie Leśnik z Obornik Śląskich ufundowało wspaniały gulasz z dziczyzny rozdając go w ramach degustacji wszystkim chętnym.  

O godzinie 19.00 zostały ogłoszone wyniki konkursu „Na najpiękniejszą zagrodę dożynkową”, w których 1 miejsce zdobyła zagroda pani Heleny Dul, 2 miejsce zdobyły panie Jolanta Pendel i Maryla Szymańska oraz 3 państwo Marzena i Stanisław Wiszowscy. Zwyciężcom zostały wręczone przez Burmistrza Obornik Śląskich cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętów ogrodniczych.

Najlepsza Zagroda

Około godziny 22.30 można było podziwiać wspaniały pokaz sztucznych ogni, a parę minut później rozpoczęła się zabawa, która trwała do 3 nad ranem przy akompaniamencie zespołu „Dance Menu”. Wszyscy uczestnicy dożynek bawili się wspaniale. Po zakończeniu wszyscy rozeszli się do swoich domostw, pełni wspaniałych przeżyć dożynkowych.

Było pięknie.

 

W organizację tegorocznych Dożynek Gminnych 2013 było zaangażowanych wiele firm oraz osób. Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom i strażakom z Urazu, którzy wraz Radą Sołecką oraz sołtys Teresą Janik – Kowalską i prezesem OSP w Urazie Stanisławem Hurkasiewiczem poświęcili swój prywatny czas przygotowując tegoroczne obchody.

Ponadto podziękowania należą sie także pozostałym organizatorom, czyli: pracownikom Urzędu Miejskiego w Obornikach Śląskich, pracownikom Obornickiego Ośrodka Kultury w Obornikach Śląskich, oraz pracownikom Ośrodka Sportu i Rekreacji w Obornikach Śląskich.

Nie można także zapomnieć o sponsorach, czyli o: Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Obornikach Śląskich, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Obornikach Śląskich, Banku Spółdzielczym w Obornikach Śląskich, Restauracji "Gospoda" z Obornik Śląskich, Tesco z Trzebnicy, Cukierni "Beza" z Obornik Śląskich, Nadleśnictwie Oborniki Śląskie, Kole Łowieckim "Leśnik" z Obornik Śląskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, ORANGE Polska, Firmie KIM z Wrocławia, Portowi w Urazie, SHMM Sp.z o.o. z Obornik Śląskich.

Tekst: Artur Olszewski

Foto Galerie



Polecane

Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego

21-11-2024
Flaga Obornik Śląskich na Antarktydzie

Flaga Obornik Śląskich na Antarktydzie

19-11-2024
.

X Sesja Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich

19-11-2024
Zając "Życzliwek" i Zając "Społecznik" rozdany

Zając "Życzliwek" i Zając "Społecznik" rozdany

18-11-2024
.

KOCUR coraz bliżej

15-11-2024