Od ponad 30 lat prowadzi gabinety lekarskie i rehabilitacyjne na terenie Wrocławia. Od 10 lat obecni są w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Obornikach Śląskich. Poprosiliśmy Pana Pawła by opowiedział w kilku słowach o tym czym się zajmuje i na czym dokładnie polega jego codzienna praca.
D: Dzień dobry Panie Pawle, może na początek wywiadu opowie Pan parę słów o sobie?
Jestem absolwentem Wrocławskiej Akademii Medycznej wydziału fizjoterapii. Tą dziedziną medycyny zajmuje się od 1987 roku.
D: To rzeczywiście kawał czasu. Wspomniał Pan o fizjoterapii, czym ona dokładnie jest i dla kogo jest przeznaczona?
Fizjoterapia to nie są zabiegi zarezerwowane tylko dla sportowców, ani dla tych, którzy wracają do zdrowia po kontuzji. W praktyce może z niej skorzystać każdy, kto chciałby poprawić swój stan zdrowia albo polepszyć komfort dnia codziennego.
D: Kto zatem jest potencjalnym pacjentem?
Tak jak wspominałem, fizjoterapia jest dla każdego i w każdym wieku. Z doświadczenia zawodowego widzę jednak, że korzystają z tej formy terapii osoby, które potrzebują wsparcia medycznego już w zaawansowanym stadium choroby. Mam tu na myśli zaawansowane (nieleczone) np. zmiany zwyrodnieniowe lub zmiany przeciążeniowe. Pacjent z takimi dolegliwościami trafia do gabinetu np. z asymetrią ciała, która to w konsekwencji doprowadza do silnego bólu np. stawów kręgosłupa lub stawów obwodowych. Chcąc uniknąć leczenia farmakologicznego czy wizyty u neurologa lub ortopedy pacjenci wybierają coraz częściej wizytę w naszych gabinetach i korzystają z zabiegów w zakresie elektroterapii magnetoterapii, laseroterapii czy światłolecznictwa jak również kinezyterapii i terapii osteopatycznej.
D: Pewnie skorzystanie z takiego zabiegu jest kosztowne. Kto zatem finansuje zabiegi?
Zabiegi od kilku lat oferowane w trybie ambulatoryjnym finansowane są przez Gminę Oborniki Śląskie i mają na celu szybkie dotarcie pacjenta na terapię i skorzystanie z bezpłatnej konsultacji i uczestniczenia w cyklu zabiegowym. Potencjalny pacjent, by móc skorzystać z przyjęcia powinien posiadać ogólne skierowanie (może być bez rozpisanych zabiegów) od lekarza pierwszego kontaktu.
D: Rozumiem, Jak wygląda dalszy przebieg wizyty?
Na miejscu po przeprowadzeniu wywiadu ordynowane są zabiegi. Jeśli schorzenie wymaga dalszej konsultacji pacjent jest kierowany do specjalisty.
D: Dziękuję bardzo za wywiad. Czego mogę Panu życzyć?
W obecnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19 to przede wszystkim zdrowia .