
W tym roku przypada 80. rocznica uzyskania przez Oborniki Śląskie praw miejskich. Rok 2025 jest dla całej Gminy czasem wyjątkowym, bo okazji do świętowania jest więcej. Jubileusze obchodzą m.in. Ośrodek Sportu i Rekreacji, Kino Astra, Szkoła Podstawowa nr 2 i Bank Spółdzielczy.
80 lat praw miejskich
Rocznica nadania praw miejskich Obornikom Śląskim to jedna z ważniejszych rocznic. We wrześniu 1945 roku Oborniki Śląskie uzyskały status miasta. Podzielono wówczas obwód XVII w Trzebnicy na gminy miejskie i wiejskie.
720 lat pierwszej wzmianki
Początki Obornik Śląskich datuje się na ok. 1300. Najprawdopodobniej wtedy powstała wieś na prawie magdeburskim. Pierwsza pisemna wzmianka o Obornikach Śląskich pochodzi z roku 1305, dotyczy ona nałożenia na wieś Obora dziesięciny dla biskupa wrocławskiego. Na początku XIV w. wieś spod władzy biskupiej przeszła w skład włości księcia oleśnickiego Konrada I.
10 lat partnerstwa z Husiatynem
Husiatyn i Obornik Śląskie są partnerami już od dziesięciu lat. Wielu oborniczan ma w tym ukraińskim mieście swoje korzenie. Nasi przodkowie przed II Wojną Światową mieszkali w Husiatynie. Po wojnie zostali przesiedleni i zamieszkali właśnie na terenach naszej Gminy.
31 marca 2015 roku Rada Miejska Obornik Śląskich podjęła uchwałę w sprawie porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy Husiatynem w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie a Obornikami Śląskimi w Rzeczpospolitej Polskiej.
W maju 2015 roku władze Husiatyna i Obornik Śląskich oficjalnie ogłosiły i podpisały partnerstwo.
50 lat OSiR
Urodziny obchodzi w tym roku obornicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. OSiR powstał w 1975 roku.
75 lat Kina Astra
1 kwietnia 1950 roku powstało w Obornikach Śląskich kino. Było jednym z 28 stałych kin wiejskich na terenie Dolnego Śląska. Kina wyświetlały filmy dwa, trzy razy w tygodniu. Ceny biletów wynosiły 40 złotych, a ulgowych 20 złotych.
W tym samym czasie uruchomiono kina m.in. w Brzegu Dolnym, Twardogórze, Kostomłotach i Oleśnicy.
80 lat Szkoły Podstawowej nr 2
Od 1945 roku działa w mieście szkoła podstawowa. Była to jedyna placówka szkolna w mieście.
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 1945 / 46 miała miejsce 3 września 1945 roku, a kierownikiem placówki został Kazimierz Bilewicz. W tym dniu naukę rozpoczęło 17 uczniów w różnym wieku, ale już pod koniec tegoż roku szkolnego na liście znalazło się 397 nazwisk dzieci i młodzieży.
75 lat Banku Spółdzielczego
Historia Banku Spółdzielczego w Obornikach Śląskich rozpoczyna się 2 lipca 1950 roku. W tym dniu został sporządzony protokół zgromadzenia założycielskiego Spółdzielni pod nazwą „Gminna Kasa Spółdzielcza w Obornikach Śl”. Gminna Kasa Spółdzielcza obejmowała swą działalnością miasto i gminę Oborniki Śląskie i gminę Skokowa.
Założycielami GKS było 46 osób, które wybrały pierwsze władze.
70 lat nadania imienia SP w Pęgowie
26 listopada 1955 roku patronem Szkoły Podstawowej w Pęgowie zostaje Adam Mickiewicz. Na placu przed budynkiem szkolnym stanął pomnik wieszcza. Dzieje się to w roku obchodów setnej rocznicy śmierci poety i ustanowionego z tej okazji Roku Mickiewiczowskiego. Od tej chwili 26 listopada jest Świętem Patrona Szkoły.
Rok 2025 to również 170 rocznica śmierci Adama Mickiewicza. Z tej okazji w Szkole podstawowej w Pęgowie odbędą się jubileuszowe uroczystości.
2025 rok to czas wielu jubileuszy
21 marca 2025 roku, piątek jest 80 dniem jubileuszowego roku. To również pierwszy dzień wiosny. Gminnemu i miejskiemu jubileuszowi towarzyszy wiele wydarzeń organizowanych przez Urząd Miejski, Kulturalne Oborniki Śląskie (Obornicki, Ośrodek Kultury, Kino Astra, Bibliotekę i Salonik), Ośrodek Sportu i Rekreacji, szkoły i inne instytucje.