Szkoła Podstawowa w Pęgowie brała udział w Projekcie „Razem w Pełni Sprawni” zorganizowanym przez Fundację Promyk Słońca we Wrocławiu. Projekt realizowany był w szkole od września i będzie kontynuowany do czerwca 2014 r. Programem zostały objęte klasy 4 – 6. Każda szkoła otrzymała 1000 zł na realizację projektu. Koordynatorami programu były pedagog Anna Bębenek i Beata Andrysiak. Celem programu było stanie się nowoczesną szkołą - przyjazną osobom niepełnosprawnym, przezwyciężenie obaw i zahamowań uczniów przed niepełnosprawnością, uwrażliwienie uczniów na obecność i potrzeby osób z niepełnosprawnością w środowisku szkolnym i miejscowości, kształtowanie postaw akceptacji wobec inności, budowanie społeczeństwa otwartego (Bez Barier).
Podjęte do tej pory działania to: - Wywiad z mieszkańcami Pęgowa i okolic na temat niepełnosprawności wokół nas, przeprowadziły uczennice klasy 5 b. Zorganizowany został konkurs plastyczny na temat „Razem w pełni sprawni”. Na lekcjach wychowawczych poruszana była tematyka projektu. Część klas obejrzało film „Cyrk motyli” i na podstawie obejrzanego filmiku prowadzona była dyskusja. Nawiązaliśmy współpracę z Powiatowym Zespołem Specjalnych Placówek Szkolno - Wychowawczych w Trzebnicy. Pojechaliśmy do naszych nowych kolegów i koleżanek na warsztaty plastyczne. Nasi uczniowie mogli zapoznać się ze specyfiką zajęć w danej szkole. Najbardziej podobała im się sala “doświadczeń świata”. Potem mieliśmy słodki poczęstunek. Obiecaliśmy, że w przyszłości to my zaprosimy uczniów z Trzebnicy do naszej szkoły. Mamy nadzieję że u nas też się będzie im podobało. Obiecaliśmy utrzymywać kontakt i wspólnie się wspierać. Juz mieliśmy okazję. Uczniowie naszej szkoły zbierali słodycze dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z całego Dolnego Śląska, którzy uczestniczyli w Mityngu Olimpiad Specjalnych w dniu 27.11.2013. w Trzebnicy. Mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole przedstawicieli Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Goście poruszali się na wózku, co jednak nie przeszkadza im w realizacji pasji, zdobywaniu edukacji czy kontaktach z otoczeniem. I do tego przekonywali naszych uczniów. Spotkanie miało na celu poznanie specyfiki osób niepełnosprawnych, przełamanie barier i stereotypów dotyczących życia osób niepełnosprawnych. Obecność oraz prowadzenie zajęć przez same osoby niepełnosprawne uwiarygodniło przekazywane informacje. Program Razem w Pełni sprawni w naszej szkole miał przybliżyć naszym uczniom skąd się biorą negatywne postawy wobec osób z niepełnosprawnością. Otóż prezentują je przede wszystkim osoby, które mają minimalną wiedzę o tych ludziach. Funkcjonujące w naszym społeczeństwie negatywne i ambiwalentne postawy wobec osób niepełnosprawnych opierają się na stereotypach, a nie ma konkretnej wiedzy i osobistych doświadczeniach. Z badań wynika, że negatywne postawy wobec osób niepełnosprawnych to przeświadczenie, że osoba taka ma liczne ograniczenia sprawności fizycznej i umysłowej czyli jest niesamodzielna, nieproduktywna, nieprzydatna i stanowi ciężar dla innych. Wynika to między innymi z kultu sprawności fizycznej i zdrowia oraz kreowania jako idealnego modelu człowieka sukcesu, zdobywającego kolejne szczeble kariery własnymi siłami w ostrej walce z innymi. W naszym otoczeniu, również tym szkolnym jest wiele osób z różnoraką niepełnosprawnością. Osoby te chcą normalnie żyć i funkcjonować, na dokładnie takich samych prawach jak inne dzieci czy młodzież. Nie są ani gorsze, ani też mniej wartościowe. Warto o tym pamiętać, spotykając ich na swoim drodze.
Nasi uczniowie przez prawie trzy godziny zadziwiły nas i gości swoim zaangażowaniem, kulturą, pytaniami. Jesteśmy dumni z naszych uczniów ,gdyż po raz pierwszy miały kontakt z osobami z tak poważną niepełnosprawnością. Mamy gorącą nadzieję ,że teraz zmienią myślenie i postrzeganie o dzieciach i dorosłych z niepełnosprawnością fizyczną bądź umysłową.
Następnym punktem Programu będzie wyjazd uczniów klas 6 do kina na film pt „Mój biegun”.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w Program.
Pedagog Anna Bębenek