Rościsławice | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Rościsławice

Rościsławice

Rościsławice to uroczo położona miejscowość, otulona z każdej strony koronami lasów.  Z lotu ptaka tworzy  leśną polanę.  Zamieszkana przez aktywnych i przyjaznych ludzi dbających o swoją tradycję i historię. Wieś posiada bogatą ofertę kulturalną i rekreacyjno-sportową, zapewniając mieszkańcom i turystom wiele możliwości spędzania czasu wolnego.

Miejscowość nosiła nazwę Riemberg. Cennym zasobem miejscowości jest Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, o którym pierwsze informacje pojawiały się już w roku 1346. Stanowi on unikatowe wartości historyczne, architektoniczne i naukowe. Na przełomie XV i XVI wieku powstała nowa budowla. Barokowa świątynia znajduje się w centrum miejscowości. Posiada ona elementy gotyckie, barokowy ołtarz pochodzący z XVIII wieku oraz obraz „Ukrzyżowanie”. Perełkę kościoła stanowi późnogotycka, kamienna, piaskowcowa chrzcielnica z przełomu XV i XVI wieku. W kościele w Rościsławicach zastosowano nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w architekturze drewnianej Śląska (na przełomie XVII na XVIII wieku – zastosowano dach mansardowy oraz konstrukcję piętrową w elewacjach szkieletowych). Z dokumentów możemy również dowiedzieć się o kwarantannie miejscowości  z powodu   zarazy bydła, powstaniu firmy robiącej noże a także o budowie szkoły. Cennym zabytkiem wsi Rościsławice jest także Podgóra d. Warteberg.  W roku 1839 powstaje restauracja dla turystów,  a wszystko dzięki browarnikowi wrocławskiemu Conradowi Kisslingowi seniorowi. Po sprzedaniu browaru synom restaurację tą przebudowuje na własną rezydencję. Właściciel Podgóry umiera w 1902 roku,  a 8 lat później budynek zostaje przekazany na cele społeczne z przeznaczeniem na dom dla sierot. Sierociniec prowadzą siostry zakonne  ze zgromadzenia z Miechowitz. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż praktyki w tym sierocińcu odbywała Edyta Stein, późniejsza Święta Teresa Benedykta od Krzyża.

Rościsławice  to nie tylko zabytki, historia, dawna architektura ale też miejsce relaksu, aktywnego wypoczynku. Ukształtowanie terenu czyli Wysoczyzna Rościsławicka  i bliskość lasu sprzyja aktywności fizycznej: biegi, jazda rowerowa, nornic walking, jazda konna, a także zwykły spacer. Pobliskie boisko sportowe z urządzeniami siłowni zewnętrznej również zachęcają do aktywności ruchowej.  W zimie można amatorsko uprawiać narciarstwo biegowe, a jeżeli dopisze śnieg organizować kuliki. Największym atutem są zasobne lasy, śródleśne pola, czyste środowisko naturalne i zdrowy klimat borów sosnowych.  Pobliskie lasy obfitują w jagody, jeżyny, maliny, a jesienią w grzyby. Na terenie Rościsławic znajdują się liczne stawy hodowlane. Można tu spotkać pojedyncze bobry, jaki i licznie występujące myszołowy, kruki, jelenie, sarny i dziki. Spacerujących turystów nie powinno zdziwić rosnące przy domu słoneczniki. Kilka lat temu mieszkańcy stworzyli ofertę wsi i stali się „Słonecznikową wsią”. We wsi działają agroturystyki, które w swojej ofercie mają bazę noclegową.

W roku 2013 jedno z gospodarstw otrzymało miano Najpiękniejszej Zagrody Dolnego Śląska 2013, w ramach konkursu UMWD o zasięgu wojewódzkim. Tereny przyległe do posesji utrzymane są w estetycznym stanie, w klimacie wiejskim w zgodzie z naturalnym ukształtowaniem terenu. Wokół rozlegają się las, łąki i pola. Zagroda położona jest na malowniczym wzgórzu pod lasem. Część rekreacyjno-wypoczynkowa i mieszkalna oddzielona jest od części gospodarczej. Właściciel posiada 3 zarybione stawy. Na obszernym terenie wydzielone zostały wybiegi dla zwierząt, m.in. rzadko spotykanych krów szwedzkich, które stanowią ciekawą atrakcję okolicy i przyciągającą wzrok turystów.

Na terenie miejscowości nie brakuje miejsc biernego, jak i aktywnego wypoczynku dla turystów. Oprócz gospodarstwa agroturystycznego z 15 miejscami noclegowymi i łowiskiem rybnym na terenie wsi znajduje się boisko sportowe, zmodernizowany ze środków unijnych plac zabaw z rozległym terenem rekreacyjno-sportowym, świetlica wiejska oraz remiza OSP pełniąca funkcje centrum edukacyjno-informatycznego. W pobliżu OSP znajduje się pomnik upamiętniający przemarsz Wojska Polskiego przez Rościsławice. Wieś graniczy z Rezerwatem Przyrody Jodłowice (północna granica występowania jodły), w którym znajduje się największy na Dolnym Śląsku głaz narzutowy, zwany Kamieniem Przyrody. Rezerwat Przyrody Jodłowice stanowi obszar chroniony bociana czarnego. Do rezerwatu można dojść pieszo lub dojechać rowerem kierując się szlakami turystycznymi m.in. zielonym i niebieskim. Jedną z atrakcji turystycznych jest także aktywna pętla szlaku cysterskiego w formie gry terenowej, a prowadzi ona od kościoła po Krzyż Pokutny na terenie Rezerwatu Przyrody Jodłowice – Kamień Św. Jadwigi Śląskiej (tj. głaz narzutowy) – aż do Podgóry (dawny sierociniec).