Piekary wieś położona w dolinie na północny-wschód od Obornik Śląskich wśród szczytów Wzgórz Trzebnickich w większości spowitych malowniczymi polami.
W miejscowości warto udać się w kilka ciekawych i tajemniczych miejsc.
Pierwszym są pozostałości po młynie. Chcąc się do niego dostać musimy przed przystankiem autobusowym udać się w górę, po przejściu kilku metrów i minięciu ruin spalonego domostwa powinniśmy natknąć się na dwa stare koła młyńskie (mniejsze i większe), które znajdują się na wzniesieniu „Reczkowej” Górki.
Drugą ciekawostką tego miejsca jest studnia, z której kiedyś korzystała cała miejscowość, budując specjalne szlaki wodne. Jeżeli będziecie mieć problem z odnalezieniem tych miejsc warto zapytać mieszkańców miejscowości gdzie dokładnie się znajdują. Dzięki temu zawrzemy również nowe znajomości, ponieważ mieszkańcy są niezwykle gościnni. Udając się na koniec miejscowości w kierunku skrzyżowania dróg na Świerzów i Kosinowo możemy wybrać dwa warianty wycieczki.
Na skrzyżowaniu dróg znajduje się krzyż pomiędzy dwoma starymi kasztanowcami (oba są zabytkami zieleni). Idąc w prawo możemy wejść na szczyt wzniesienia, z którego roztacza się piękna panorama okolicy. Idąc w lewo i kierując się na Świerzów najpierw natkniemy się na punkt widokowy pośród lasów (widok na Siemianice), a potem po przejściu około 2 km, tuż przed samym Świerzowem na Głaz Św. Jadwigi. Ciekawostką mogą być też okoliczne wzgórza. Wskazują one bowiem na dużą wodonośność.
Przy wjeździe do Piekar od strony Kowal w okolicach Przełęczy Piekarskiej bije źródełko, które jest początkiem strumienia „Poręba” przepływającego przez miejscowość. Co ciekawe takie źródełka pojawiają się od czasu do czasu w różnych miejscach w samej miejscowości, a jest to uzależnione zapewne od poziomu wód. Dodatkową atrakcją mógłby być głaz, który kiedyś znajdował się na wjeździe do miejscowości z wyrytą nazwą w języku niemieckim (BECKERN). Aktualnie głaz znajduje się na terenie sołectwa Kuraszkowa.