„Czyste Oborniki Śląskie”, „Gmina Bez Plastiku”, „Piję Wodę z Kranu”, „Kompostuję” – to hasła kampanii społecznej, która trwa w Obornikach Śląskich. Kampania adresowana jest do mieszkańców gminy. Jej celem jest poprawa świadomości ochrony środowiska oraz próba zmiany nawyków gospodarowania śmieciami.
- Musimy zmieniać nasze nawyki. Musimy nauczyć się lepiej gospodarować śmieciami, tak jak gospodarujemy wodą, ściekami, prądem i gazem. Wodę, prąd i gaz staramy się oszczędzać – oszczędzajmy też śmieci, przede wszystkim plastik i odpady organiczne. Oszczędzając śmieci, oszczędzimy pieniądze – mówi Hubert Ozimina, radny Rady Miejskiej, pomysłodawca i koordynator kampanii. – Mam nadzieję, że proponowany przez nas przekaz będzie dobrze odebrany przez Mieszkańców Obornik Śląskich i odniesiemy zamierzony skutek.
#GminaBezPlastiku
Kampania przebiega w kilku etapach. Na początku w internecie emitowane są trzy filmy reklamowe. Każdy na inny temat. Pierwszy zachęca do pilnowania porządku, sprzątania po sobie i wokół siebie, segregowania odpadów. Ma przekonać do mądrego i świadomego ograniczania śmieci.
#PijęWodęzKranu
Druga reklama zachęca do picia wody z kranu. Pijąc wodę z kranu możemy ograniczyć kupowanie zwykłej „wody źródlanej” w plastikowych butelkach.
Jeśli każdy mieszkaniec gminy wyrzuci w tygodniu tylko jedną plastikową butelkę, to w ciągu roku usypiemy górę aż z miliona butelek, a wyrzucamy więcej. Picie wody z kranu ma również aspekt ekonomiczny. 1000 litrów wody z sieci wodociągowej kosztuje około 10 zł, wliczając opłatę za ścieki, czyli 1 litr to 1 grosz. A ile kosztuje litr „wody źródlanej” w sklepie? Obornicka kranówka, jest jak „woda źródlana” ze sklepu. Nasza też czerpana jest z podziemnych źródeł.
W filmie pokazane jest miejsce gdzie produkowana jest woda dla Mieszkańców Obornik Śląskich.
- Dbamy o to, aby woda była zdrowa, zdatna do spożycia bezpośrednio i aby miała określone walory smakowe – mówi Adam Michalski, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.
- Mniejsza ilość odpadów plastikowych wyrzuconych na śmieci, to większe oszczędności dla nas wszystkich - dodaje Arkadiusz Poprawa, Burmistrz Obornik Śląskich.
- Możemy używać opakowań z papieru lub wielorazowego użytku. Czysta Gmina Oborniki Śląskie. Może my dokonać tego razem! – mówią biorący udział w filmie harcerze.
#Kompostuję
Trzeci materiał dotyczy kompostowania. Chcemy zachęcić mieszkańców do zakładania w ogrodach kompostowników i recyklingu odpadków organicznych - przede wszystkim koszonej trawy - we własnych gospodarstwach domowych.
W lipcu i w sierpniu kosimy i wyrzucamy wyjątkowo dużo trawy. Zachęcamy mieszkańców, aby trawę wyrzucali na kompost, a nie do brązowych worków. W reklamie wypowiada się mieszkaniec Obornik Śląskich, który sam zrobił kompostownik z europalet, ziemię wykorzystuje w ogrodzie, a podlewa deszczówką.
#CzysteObornikiŚląskie
Kolejny etap kampanii to plakaty, bilbordy, ulotki oraz ogłoszenia w prasie. Jesienią zostanie zorganizowana akcja edukacyjna w szkołach. Uczniowie dostaną bidony na wodę lub sok. Dzieci będą zachęcane do korzystania z opakowań wielorazowego użytku. Dzięki temu ograniczy się ilość wyrzucanych, jednorazowych butelek plastikowych.
Mieszkańców Gminy Oborniki Śląskie można stawiać za wzór, jeśli chodzi o segregowanie śmieci. Robią to najlepiej na Dolnym Śląsku. Pokazały to analizy przedstawione przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Obornikach Śląskich. W najbliższym czasie może się okazać, że oborniczanie będą również kompostować trawę i inne odpadki organiczne oraz ograniczą ilość wyrzucanych do śmieci plastików i będą to robić najlepiej na Dolnym Śląsku.
Kampanię w mediach społecznościowych porządkują hashtagi: #CzysteObornikiSlaskie, #GminaBezPlastiku, #PijeWodezKranu i #Kompostuje.
Filmy reklamowe na zlecenie Gminy Oborniki Śląskie, zrealizowała firma Old City Production z Obornik Śląskich.
CZYSTE OBORNIKI ŚLĄSKIE, FILM 1/3
PIJĘ WODĘ Z KRANU, FILM 2/3
KOMPOSTUJĘ, FILM 3/3