Lubnów to spokojna i urocza miejscowość leżąca nad rzeczką Lubnówką w płaskiej dolinie Odry. Ukształtowanie terenu i bliskość Odry sprawia, że jest to rejon typowo rolniczy. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1336 a wieś zwano wówczas Lubenaw. Początkowo wieś należała do rodziny Gallów. Jednym z właścicieli lubnowskich ziem był starosta wołowski Hans von Diebitsch. Jest to ważna postać w historii osady. To on ufundował kościół katolicki i został w nim pochowany. Płyty nagrobne umieszczone na elewacji kościoła świadczą o tym, iż ród rodziny von Diebitsch pozostał na tych ziemiach do początki XVII wieku. Pałac XV wieku i ziemie Lubnowa na przestrzeni wieków zmieniały swoich właścicieli. Po zakończeniu II wojny światowej posiadłość przejęło państwo polskie. Zabytek zaadaptowano i stworzono w nim Dom Dziecka, a także Szkołę Podstawową. W tej chwili płac pełni funkcję wielorodzinnego budynku mieszkalnego i można go zwiedzić tylko z zewnątrz.
Obecny Lubnów charakteryzuj się zwartą przedwojenną zabudową. Jest miejscem atrakcyjnym do nowej zabudowy. Spacerując po wsi można odnaleźć relikty przeszłości. Wspomniany pałac, zabudowania folwarczne, a także inne budynki służące do hodowli zwierząt zasługują na uwagę. Jednak najpiękniejszym i najcenniejszym zabytkiem jest kościół pw. Świętej Trójcy. To XV wieczna świątynia jednonawowa ceglana z węższym prezbiterium. Niewielkie wnętrze kościelne właściciel wsi wyposażył w kamienne sakramentarium ozdobione herbem fundatora i motywami rozet, drewnianą ambonę i drzwi z kołatką do zakrystii. Do budynku dostawiono drewnianą wieżę. Na terenie cmentarza przykościelnego znajdują się dwie kamienne kapliczki. Można je nazwać jako latarnie umarłych, najprawdopodobniej upamiętniały miejsce spoczynku rycerzy z rodziny von Debitch.
Lubnów to nie tylko zabytki, historia, dawna architektura, ale też miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku. Nizinne ukształtowanie terenu sprzyja aktywności fizycznej szczególnie dla tych którzy nie lubią gór: biegi, jazda rowerowa, nornic walking, jazda konna. Mniej aktywnych zadowoli zwykły spacer. Pobliskie lasy obfitują w jagody, jeżyny, maliny, a jesienią w grzyby. Do miejscowości najlepiej dojechać drogą wojewódzką z Obornik Śląskich w kierunku Urazu. Korzystający z kolei muszą wysiąść na stacji w Pęgowie. Znajdują się tu także: świetlica wiejska, remiza strażacka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubnowie, boisko i plac zabaw.
Od 2019 roku we wsi działa Koło Gospodyń Wiejskich.
W miejscowości powstała także „MaliNowa Przestrzeń Rozwoju z Naturą”. To miejsce twórczej zabawy oraz nauki przyrody w naturalnym środowisku. Spełnia również funkcję ogrodu sensorycznego zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.