Wizyta studyjna w Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej, założonej w najstarszym w Polsce uzdrowisku. W ramach projektu BECoop, został zorganizowany wyjazd studyjny do Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej. Spółdzielnia została założona przez trzy podmioty tj. Gminę Lądek-Zdrój, Centrum Kultury i Rekreacji oraz Lądeckie Usługi Komunalne. Jest to pierwsza samorządowa spółdzielnia energetyczna, która uruchomiła własną farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. Celem spółdzielni jest wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii na rzecz swoich członków. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zapoznania się z ideą spółdzielni energetycznej oraz
z dotychczasowymi doświadczeniami Burmistrza Lądek – Zdrój w zakresie zakładania i funkcjonowania spółdzielni. Była to także doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w tych obszarach oraz do wymiany pomysłów i porównania najlepszych praktyk wypracowanych w ramach projektu BECoop z wdrożonymi przez Burmistrza Lądka – Zdrój na teren Gminy. Podczas wizyty uczestnicy zobaczyli jak w praktyce funkcjonuje farma fotowoltaiczna, zwiedzili również przedszkole, które zostało zaprojektowane i wybudowane jako niezależny energetycznie obiekt o pasywnej charakterystyce energetycznej. Gmina Lądek – Zdrój wykorzystując swój lokalny potencjał w postaci wód geotermalnych wybudowała przedszkole, które jest ogrzewane zimą i chłodzone latem dzięki energii z podziemnych źródeł. W tematykę związaną z odnawialnymi źródłami energii doskonale wpisuje się BECoop, jako projekt realizowany przez europejski program Horyzont 2020, mający na celu zapewnienie niezbędnych warunków, narzędzi wsparcia technicznego i biznesowego, w celu uwolnienia podstawowego potencjału rynkowego bioenergii wspólnotowej i wspierania nowych powiązań i partnerstw.
Dla Gminy Oborniki Śląskie głównymi punktami projektu są:
- Potencjalne tworzenie spółdzielni energetycznych inicjowanych przez władze lokalne i innych interesariuszy.
- Stworzenie krótkiego łańcucha dostaw skoncentrowanego na produkcji pelletu z wykorzystaniem biomasy rolno-leśnej.
Spółdzielnie energetyczne są wielką szansą dla rozwoju obszarów wiejskich, z korzyściami środowiskowymi, ekonomicznymi i społecznymi. Gmina Oborniki Śląskie, ze swoimi terenami leśnymi, rolnymi i zielenią, ma duży potencjał w tworzeniu biomasy do celów grzewczych. W projekcie BECoop zwracamy szczególną uwagę na podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa lokalnego w tym zakresie.
Równie ważne jest dla nas promowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza z wykorzystaniem OZE (odnawialnych źródeł energii) i oczywiście aktywizacja różnych interesariuszy wokół inicjatyw zmierzających do osiągnięcia wspólnych celów takich jak:
- Czyste powietrze;
- Odejście od paliw kopalnych;
- Samowystarczalność w regionie;
- Zmniejszenie zależności od zagranicznych dostaw zasobów energetycznych;
- Zmniejszenie ubóstwa energetycznego;
- Niższe rachunki za energię elektryczną i ciepło;
Lokalna społeczność i OZE (odnawialne źródła energii) to najlepsza inwestycja dla ludzi i środowiska. Wszyscy chcemy żyć w czystym środowisku, z dala od smogu i wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto zadbanie o czyste powietrze teraz zapewnia wiele możliwości dla przyszłych pokoleń. Z pewnością idea projektu wpisze się w oficjalne strategie rozwoju obszarów wiejskich. Podczas wizyty w Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej zgłębiliśmy wiedzę w temacie powstawania funkcjonowania i praktycznych korzyści wynikających ze spółdzielni energetycznych. Dzięki projektowi BECoop problematyka spółdzielczości energetycznej zaczęła być dostrzegana przez wiele samorządów i decydentów gminnych.
Projekt finansowany ze środków Programu Ramowego Unii Europejskiej w Zakresie Badań Naukowych i Innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 952930.