Dopisanie do rejestru wyborców – Jak to zrobić? Opis procedury | Oficjalny serwis Gminy Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie, Poland

Dopisanie do rejestru wyborców – Jak to zrobić? Opis procedury

Rejestr wyborców służy do sporządzania spisów wyborców dla wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dla wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP, dla wyboru posłów do Parlamentu Europejskiego, dla wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, dla wyboru wójta, burmistrza i prezydenta miasta, a także do sporządzania spisów osób uprawnionych do udziału w referendach.

Stały rejestr wyborców obejmuje osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wyborcze. Wyborca może być wpisany tylko do jednego rejestru wyborców.

Zgodnie z art. 5 pkt. 9 Kodeksu wyborczego przez pojęcie stałe zamieszkanie należy rozumieć zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu. Stałe zamieszkanie jest sprawą faktów i okoliczności świadczących, że w miejscu pobytu koncentrują się ważne interesy życiowe, majątkowe i inne danej osoby. Decyzję o wpisaniu do rejestru wyborców urząd wydaje w sytuacji, kiedy zostanie udowodnione, że wyborca stale zamieszkuje pod określonym adresem. Wnioskodawca musi udokumentować fakt stałego zamieszkania w Obornikach Śląskich poprzez przedłożenie np. kopii dokumentu własności czy najmu, oświadczeń o stałym zamieszkaniu złożonych przez osoby wspólnie zamieszkujące w danym lokalu lub np. właściciela/najemcę/sąsiada lub sołtysa miejscowości.

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

1. Wypełniony wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. (wniosek do pobrania)

2. Wypełniona pisemna deklaracja do wniosku. (deklaracja do pobrania)

3. Oświadczenie sąsiedzkie(właściciel posesji, sołtys) o zamieszkaniu stałym osoby zainteresowanej wpisem do rejestru wyborców (oświadczenie do pobrania)

4. Kserokopia ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

 UWAGI:

   

  1.  Wyborcy będący obywatelami polskimi, zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały, są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu.
  2.  Wyborcy, którzy stale zamieszkują na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały, a chcą być wpisani do rejestru wyborców w tej gminie, mogą złożyć wniosek w urzędzie gminy, w której zamieszkują.
  3. Osoby nigdzie nie zameldowane mogą zwracać się do urzędu gminy, w której zamieszkują, o wpisanie do rejestru wyborców, wskazując we wniosku adres, pod którym były ostatnio zameldowane na pobyt stały.
  4. Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy pod innym adresem aniżeli adres ich zameldowania na pobyt stały na obszarze tej gminy mogą być wpisani do rejestru wyborców pod adresem stałego zamieszkania, jeżeli złożą w tej sprawie wniosek wraz ze wskazaniem adresu zameldowania na pobyt stały na obszarze gminy.
  5. Ujęcie wyborcy w rejestrze wyborców na własny wniosek w danej gminie powoduje jego wykreślenie z rejestru w tej gminie, w której jest zameldowany na pobyt stały lub w której został wpisany na własny wniosek, bez dodatkowych czynności zainteresowanego.
  6. Wyborcy wpisani do rejestru wyborców na własny wniosek korzystają na obszarze gminy z praw wyborczych we wszystkich przeprowadzanych wyborach i referendach bez konieczności ponawiania wniosku o wpisanie do rejestru wyborców w tej gminie w związku z zarządzonymi wyborami lub referendami.
  7. Prawo wpisania do stałego rejestru wyborców przysługuje obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy stale zamieszkują w Obornikach Śląskich.
  8. Dokumenty niesporządzone w języku polskim są składane wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski. Dotyczy to również innych dokumentów składanych przez obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi.

 

 

Decyzję o wpisaniu lub o odmowie wpisania do stałego rejestru wyborców wydaje się w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku.

Udostępnienie rejestru wyborców następuje po złożeniu wniosku.

 

Wniosek składa się osobiście w Urzędzie Miejskim w Obornikach Śląskich w Wydziale Ewidencji Ludności. Wnioski można składać przez cały rok. Czynność nie podlega opłacie. Wydanie decyzji o wpisaniu do rejestru wyborców wydaję się w ciągu 3 dni od złożenia kompletnego wniosku.

 

PODSTAWA PRAWNA:

 

1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21 poz. 112 ze zm.). 2. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lipca 2011 r w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez Rzeczypospolitą Polską innym państwom członkowskim Unii Europejskiej danych zawartych w tym rejestrze (Dz. U. z 2011 r. Nr 158, poz.941 ze zm.).

Polecane

Uraz i rzeka Odra

Budowa brakującego wału przeciwpowodziowego w Urazie

27-11-2024
Pomnik Adama Mickiewicza

169. rocznica śmierci Adama Mickiewicza – uroczystość w Szkole Podstawowej w Pęgowie

26-11-2024
.

Informacja dla Mieszkańców

26-11-2024
IV Półmaraton Kocich Gó

IV Półmaraton Kocich Gór Kocur za nami!

25-11-2024
Kotowice w telewizji

Kotowice w telewizji

22-11-2024